FT Backgammon Tournament System

10th CYPRUS OPEN BACKGAMMON TOURNAMENT LAST CHANCE -

WINNER :3000€ FINALIST :1500€
# Name L W B
1. İstanbul ERHAN YENİŞEN 0 6 1
2. Ankara AYKUT UZEL 1 5 1
3. İstanbul KERİM GÜNEYMAN 1 4 1
4. İstanbul BÜLENT BAHAR 1 4 0
5. Konrad Fröschl 1 4 0
6. Ankara HAKAN KAHYAOĞLU 1 4 0
7. İzmir HAMZA NAR 1 3 0
8. İzmir MEHMET AKİŞ 1 3 0
9. Sakarya VECDİ KALYONCU 1 3 0
10. PETER CARLSSON 1 3 0
11. İstanbul GÖKHAN HIZIR 1 3 0
12. Kimon PAPACHRISTOPOULOS 1 2 0
13. Sakarya MURAT YAVUZ 1 2 0
14. İstanbul BÜLENT KARABULUT 1 2 0
15. AMIR ESHRAGHI 1 2 0
16. Bursa AYHAN YAZ 1 2 0
17. DAMJAN PLESEC 1 2 0
18. AREF ALIPOUR 1 2 0
19. Pawel Bielewicz 1 2 0
20. Götz HILDSBERG 1 2 0
21. Ankara ÜMİT BATA 1 2 0
22. Peter Van De BRUCK 1 1 1
23. İstanbul ARZU AKINCIOĞLU 1 1 0
24. SHIMON KAGAN 1 1 0
25. Sakarya BURHAN YILMAZER 1 1 0
26. Shahab Ghodsi 1 1 0
27. AKİF YAMAN 1 1 0
28. İstanbul CİHANGİR ÇETİNEL 1 1 0
29. Leon Dorel 1 1 0
30. İzmir KADRİ ALMAÇ 1 1 0
31. WEIDNER GUIDO 1 1 0
32. İstanbul ALİ ÇETİN BELENE 1 1 0
33. İstanbul BURAK ÇULHACI 1 1 0
34. Halil TULAN 1 1 0
35. JAKOB GARAL 1 1 0
36. SERGEY PETURHOV 1 1 0
37. Göztepe ADNAN KUZU 1 1 0
38. İstanbul CÜNEYT ÖZTEOMAN 1 1 0
39. BFC ABDULLAH ÖZBAKIR 1 1 0
40. Sakarya ATİLA ATABEY 1 1 0
41. Martin BIRKHAHN 1 1 0
42. ALEKSEI ASKURAVA 1 1 0
43. Ankara KAĞAN KARAKAYA 1 1 0
44. Bursaspor ADNAN TAYFUR 1 0 0
45. Göztepe AZİZ YILMAZ 1 0 0
46. Kıbrıs Elit DENİZ KIZILBORA 1 0 0
47. DRAGANUTA NECULAI 1 0 0
48. İzmir ERCAN GÜLEÇ 1 0 0
49. Sakarya HALİL DEMİRAYAK 1 0 0
50. İstanbul KEMAL ERDEM 1 0 0
51. Sergey Chertkov 1 0 0
52. İzmir UĞUR TAŞKAN 1 0 0
53. İstanbul ABDULLAH ŞER 1 0 0
54. BORIS MAMPORIA 1 0 0
55. GAVRIEL MENASHEROV 1 0 0
56. Göztepe GÖKAY GÜLEÇ 1 0 0
57. İstanbul İBRAHİM KARACA 1 0 0
58. Ankara OLCAY LÖKBAŞ 1 0 0
59. Bodrum SABRİ BÜYÜKSOY 1 0 0
60. Sakarya SEDAT BIÇAKCI 1 0 0
61. İstanbul SERKAN ÇALIŞIR 1 0 0
62. İzmir İSMAİL YILDIZ 1 0 0
63. Antalya MEHMET KUTLU KÜÇÜKYÖR 1 0 0
64. İstanbul MURAT HAZIR 1 0 0
65. İzmir REFİK VURAL 1 0 0
66. İstanbul YASİN ÇAĞRI KARACA 1 0 0
67. İzmir CAN İSKENDER 1 0 0
68. Göztepe FUAT ERDAĞ 1 0 0
69. İstanbul HANDAN ERDAĞ 1 0 0
70. HOOD NORONZI 1 0 0
71. İstanbul MUSTAFA ALTUNTAŞ 1 0 0
72. İstanbul SELAHATTİN HACIOĞLU 1 0 0
73. Ankara TURAN KAYA 1 0 0
74. Ankara Ahmet ERCAN 1 0 0
75. Kıbrıs CENGİZ DİNDAR 1 0 0
76. İstanbul DURSUN ÇETİN 1 0 0
77. FATİH AKKOYUNLU 1 0 0
78. Joel SCHIFF 1 0 0
79. Antalya KAMİL KARAALİ 1 0 0
80. MAYA PEYCHEVA 1 0 0
81. NACHMAN FRIDMAN 1 0 0
82. Kıbrıs NECMETTİN SALTKAYA 1 0 0
83. Ankara ONUR VURUR 1 0 0
84. Kıbrıs TONGUZ ÇAKMAK 1 0 0
85. UĞUR ÜNAL 1 0 0
Show All Players
Countries
Turkey Turkey 57
Germany Germany 5
Israel Israel 4
KKTC KKTC 3
Russia Russia 3
Iran Iran 3
Romania Romania 2
Sweden Sweden 2
Slovenia Slovenia 1
Switzerland Switzerland 1
Greece Greece 1
Austria Austria 1
Bulgaria Bulgaria 1
Georgia Georgia 1
Teams Win %
AnkaraAnkara 60 %
İstanbulİstanbul 55 %
SakaryaSakarya 54 %
İzmirİzmir 42 %
7. Round : 13/12/2015 17:15
T1 ERHAN YENİ 5 - 0 AYKUT UZEL
6. Round : 13/12/2015 16:45
T1 AYKUT UZEL 5 - 1 KERİM GÜNE
Sit-out : ERHAN YENİŞEN
5. Round : 13/12/2015 15:45
T1 BÜLENT BAHA 3 - 5 AYKUT UZEL
T2 HAKAN KAHYAO 0 - 5 KERİM GÜNE
T3 ERHAN YENİ 5 - 1 Konrad Frös
4. Round : 13/12/2015 14:35
T1 ERHAN YENİ 5 - 1 HAMZA NAR
T2 VECDİ KALYO 0 - 5 KERİM GÜNE
T3 GÖKHAN HIZI 1 - 5 Konrad Frös
T4 MEHMET AKİ 3 - 5 BÜLENT BAHA
T5 HAKAN KAHYAO 5 - 1 PETER CARLSS
Sit-out : AYKUT UZEL
3. Round : 13/12/2015 13:40
T1 BÜLENT KARA 0 - 5 AYKUT UZEL
T2 HAKAN KAHYAO 5 - 2 Götz HILDSB
T3 GÖKHAN HIZI 5 - 3 AMIR ESHRAGH
T4 ERHAN YENİ 5 - 0 Peter Van De
T5 BÜLENT BAHA 5 - 3 Kimon PAPACH
T6 DAMJAN PLESE 1 - 5 PETER CARLSS
T7 AYHAN YAZ 1 - 5 HAMZA NAR
T8 MEHMET AKİ 5 - 0 AREF ALIPOUR
T9 MURAT YAVUZ 2 - 5 Konrad Frös
T10 ÜMİT BATA 1 - 5 KERİM GÜNE
T11 VECDİ KALYO 5 - 0 Pawel Bielew
2. Round : 13/12/2015 12:40
T1 GÖKHAN HIZI 5 - 1 Leon Dorel
T2 BÜLENT KARA 5 - 0 ADNAN KUZU
T3 Martin BIRKH 1 - 5 PETER CARLSS
T4 HAKAN KAHYAO 5 - 2 SERGEY PETUR
T5 DAMJAN PLESE 5 - 3 Halil TULAN
T6 ATİLA ATABE 0 - 5 Pawel Bielew
T7 HAMZA NAR 5 - 0 WEIDNER GUID
T8 AYHAN YAZ 5 - 2 BURHAN YILMA
T9 CÜNEYT ÖZT 1 - 5 VECDİ KALYO
T10 ALEKSEI ASKU 0 - 5 Kimon PAPACH
T11 BURAK ÇULHA 3 - 5 Peter Van De
T12 ERHAN YENİ 5 - 4 KADRİ ALMA
T13 ALİ ÇETİN 3 - 5 AYKUT UZEL
T14 AKİF YAMAN 2 - 5 AMIR ESHRAGH
T15 MEHMET AKİ 5 - 3 Shahab Ghods
T16 CİHANGİR 1 - 5 AREF ALIPOUR
T17 SHIMON KAGAN 4 - 5 Götz HILDSB
T18 ARZU AKINCIO 4 - 5 ÜMİT BATA
T19 Konrad Frös 5 - 2 JAKOB GARAL
T20 MURAT YAVUZ 5 - 0 KAĞAN KARAK
T21 ABDULLAH ÖZ 0 - 5 BÜLENT BAHA
Sit-out : KERİM GÜNEYMAN
1. Round : 11:30
T1 SELAHATTİN 1 - 5 Konrad Frös
T2 ALİ ÇETİN 5 - 4 KEMAL ERDEM
T3 NECMETTİN S 0 - 5 SHIMON KAGAN
T4 ADNAN TAYFUR 4 - 5 Pawel Bielew
T5 İSMAİL YIL 2 - 5 VECDİ KALYO
T6 GÖKHAN HIZI 5 - 3 ABDULLAH ŞE
T7 ABDULLAH ÖZ 5 - 3 GAVRIEL MENA
T8 ONUR VURUR 0 - 5 BURHAN YILMA
T9 Halil TULAN 5 - 4 DENİZ KIZIL
T10 ERCAN GÜLE 4 - 5 KADRİ ALMA
T11 OLCAY LÖKBA 3 - 5 AMIR ESHRAGH
T12 MEHMET KUTLU 2 - 5 ÜMİT BATA
T13 REFİK VURAL 2 - 5 BÜLENT BAHA
T14 DAMJAN PLESE 5 - 0 KAMİL KARAA
T15 BÜLENT KARA 5 - 1 CAN İSKENDE
T16 BORIS MAMPOR 3 - 5 SERGEY PETUR
T17 ADNAN KUZU 5 - 2 YASİN ÇAĞ
T18 Sergey Chert 4 - 5 Martin BIRKH
T19 BURAK ÇULHA 5 - 4 DRAGANUTA NE
T20 Shahab Ghods 5 - 1 HANDAN ERDA
T21 AYHAN YAZ 5 - 1 MUSTAFA ALTU
T22 MURAT YAVUZ 5 - 0 MAYA PEYCHEV
T23 ARZU AKINCIO 5 - 0 Ahmet ERCAN
T24 SABRİ BÜY 3 - 5 JAKOB GARAL
T25 AKİF YAMAN 5 - 1 HOOD NORONZI
T26 AZİZ YILMAZ 4 - 5 ALEKSEI ASKU
T27 HALİL DEMİ 4 - 5 PETER CARLSS
T28 Götz HILDSB 5 - 3 İBRAHİM KA
T29 FUAT ERDAĞ 1 - 5 Kimon PAPACH
T30 HAKAN KAHYAO 5 - 2 MURAT HAZIR
T31 UĞUR TAŞKA 4 - 5 KAĞAN KARAK
T32 FATİH AKKOY 0 - 5 ERHAN YENİ
T33 UĞUR ÜNAL 0 - 5 AYKUT UZEL
T34 NACHMAN FRID 0 - 5 HAMZA NAR
T35 DURSUN ÇET 0 - 5 Leon Dorel
T36 ATİLA ATABE 5 - 3 SERKAN ÇALI
T37 MEHMET AKİ 5 - 1 TURAN KAYA
T38 CÜNEYT ÖZT 5 - 3 SEDAT BIÇAK
T39 Joel SCHIFF 0 - 5 WEIDNER GUID
T40 CENGİZ DİN 0 - 5 KERİM GÜNE
T41 AREF ALIPOUR 5 - 3 GÖKAY GÜLE
T42 TONGUZ ÇAKM 0 - 5 CİHANGİR
Sit-out : Peter Van De BRUCK



Flag Counter
Play Backgammon